Povestea noastra

144
Cursuri
60
Absolventi
22
Ani de experienta
20
Oameni in echipa

“Ce este esenţial în coaching? Să duci un om acolo unde el crede că nu poate, deşi îşi doreşte foarte tare.”

Bill McCartney

Filosofie

Coaching Essence este ghidul care te va insoti in aceasta calatorie, pentru a descoperi ce anume te defineste ca esenta unica si care este natura ta permanenta.

Premiza ca existenta precede esenta, ca omul se creeaza prin actele si optiunile sale nu inseamna nimic altceva decat faptul ca omul nu are alta definitie decat cea pe care el insusi si-o da, prin calatoria sa spre esenta. Noi facem din coaching o arta, arta care are ca principala menire sa provoace, sa creeze deschidere si flexibilitate, toate avand loc intr-un climat de respect pentru individ, astfel incat acesta sa descopere si sa accepte curajul si determinarea de a-si continua calatoria.

Beneficii

Este general acceptat faptul ca functionam mult mai bine, atat ca indivizi cat si ca echipe, daca apelam la coaching, acest lucru fiind transpus intr-o mai mare eficienta personala si profesionala. Urmatoarele sunt doar cateva din modalitatile specifice in care coaching-ul este benefic:

- Constientizare: in momentul in care auzim ceea ce spunem cu voce tare, respectiv ceea ce anterior probabil era doar un dialog interior, avem parte de o perspectiva diferita la ceea ce se poate sa fi fost un amalgam de ganduri, unele din ele poate prea infricosatoare sau neclare, ca sa stim cum sa le gestionam;
- Mod de a gandi structurat si sustinut, astfel incat clientul sa isi poate clarifica ce anume isi doreste si cum poate obtine, totul intr-o maniera realista, avand la dispozitie in orice situatie optiuni multiple;
- Proces de transformare ghidat intr-un mod profesional de echipa noastra prin crearea unor experiente menite sa provoace noi raspunsuri si deschiderea unor noi orizonturi;
- Cunoştinţe, constientizare, percepţie diferita, imaginaţie, intuiţie şi creativitate in descoperirea de sine; relatie bazata pe incredere si respect reciproc, in care asteptarile, obiectivele si implicarea sunt clare si adaptate ritmului tau propriu;
- Supervizare si oportunitati de invatare prin schimb de experienta in interiorul comunitatii noastre de coaching si mentoring;

Echipa noastra

Clienti

Parteneri